EFCCA MEMBERS ASIA

Read time: 2 mins
Kazakhstan

The IBD Foundation supports people with IBD in Kazakhstan. We were founded in 2017 and are still a relatively young organisation but keen to improve the lives of IBD patient and make them better understand the disease. 

 

 

Singapore

Associate Member - Crohn's & Colitis Society of Singapore

Crohn’s and Colitis Society of Singapore was established in 2012 and since 2014 is under the Ministry of Health.

The Mission is to create a seamless patient support system that improves the quality of life of patients with Crohn’s Disease, Ulcerative Colitis, and related health conditions with a focus on 4 key areas:
    1. Patient support groups
    2. Public education & Awareness
    3. Advocacy
    4. Promoting research

Phone number: +65 9756 4066

 

 

Turkey

İNFLAMATUVAR BAĞIRSAK HASTALARI DAYANIŞMA VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (İBHDYD) 12.06.2013 tarihinde kuruldu.
Derneğimiz İBH hastalarının yardımlaşma ve dayanışmaları, hasta haklarının korunması ve geliştirilmesi, yeni tedavi yöntemleri konusunda yaşanan gelişmelerin paylaşılması ve sorunlarının çözümü amacıyla İstanbul’da kurulmuştur. Derneğimiz, hem üyelerinin hem de İBH hastalarının tıbbi, hukuki ve insani gereksinimleri ve haklarının karşılanması ve İBH hastalarının ve yakınlarının hastalıklar, tedaviler ve yaşam standartları konusunda bilinçlendirilmesi amacıyla bu konudaki uzman kişi ve kurumlarla birlikte eğitim faaliyetleri ve organizasyonlar geliştirmeyi hedeflemektedir.